PAM 069 jäsenille Paheiden Turku -kävelykierros tiistaina 23.6.2026 klo 17.00.

Kierros alkaa Aboa Vetus Ars Nova museon edestä, Itäinen Rantakatu 4–6, Reitti kulkee Aurajoen molemmin puolin. Kesto 1 tunti ja 30 minuuttia 

PAM 069 jäsenille hinta: 9 €, avec 13 € maksetaan toimistoon tai laskulla.  

Paikkoja on rajoitetusti & olet lämpimästi tervetullut mukaan.

Kreivi Gustaf Mauritz Armfelt nimesi Turun jo aikoinaan koirankoloksi, josta tulivat kaikki Suomessa vallitsevan pahan siemenet. Piispa Rothovius puolestaan valitti turkulaisten kiroilevan, elävän säädyttömästi, tottelemattomasti ja kevytmielisesti. Syyttipä piispa turkulaisten elävän lisäksi juoppoudessa, vihassa, kateudessa, ylpeydessä ja vielä rahanahneudessakin.

Kuljemme halki historian ja syntisten katujen, ihmettelemme, millainen kaupunki on ollut ja kuinka paheita on koetettu kitkeä. Koska kierroksella kerrotaan paheista laidasta laitaan, se ei sovi lapsille.

Pukeutuminen sään mukaan, olemme ulkona. Hyvät kengät.

Sitovat ilmoittautumiset osaston toimistolle 15.06.2026 mennessä:

• toimiston aukioloaikana soittamalla tai viestillä puh. 0405005543

• sähköpostilla toimisto@pam069turku.com

• osaston nettisivujen kautta PAM - Liikealan Turun seudun osasto ry 069